Peth: Csökevényes szervek
Howard Peth: Vakhit 1990.
A fejlődéselmélet leleplezése.
Keresztény Adventi Kiadó 1995.
38–41. o.
Csökevényes szervek
A fejlődéselmélet mellett szóló érveket, melyeket az osztályozásból és összehasonlító bonctanból vettek, legyöngíti az önkényes találgatásokat és a mindenáron való bizonyítási kényszereket. Az összehasonlító bonctannal szorosan összefügg a csökevények tárgyköre, amelyről a fejlődő hívei azt állítják, hogy olyan szervek maradványai, melyeket valamikor használtak, de már nincs többé szükségük, mivel az ember felülről lépegetett a fejlődés létráján. A fejlődéstan hívei gyakran emlegetik ezeket a csökevényeket, mint azokat
„elégségesek, hogy bebizonyítsák, ez ember teste nem lehet a teremtés tökéletes, végső műve, hanem csupán a fejlődésbeli változás végeérhetetlen korszakainak végterméke, mely testi szempontból igen tökéletlen lényt eredményezett – az ősi, divatjamúlt dolgok múzeumát.”
Igen ám…
Amint az idő halad az állítólagosan csökevényes szervek jelenléte az emberben egyre kisebb, egyre elenyészőbb bizonyíték a fejlődéstan mellett, mivel
a „haszontalan” szervek sora egyre rövidebb lesz, ahogyan a bonctani és élettani ismereteink növekednek.
A fejlődéstan hívei valamikor1 száznyolcvan szervet soroltak föl az emberi testben, melyeket a „múlt haszontalan emlékeinek” tartottak, melyek az ember állat ősei számára volt hasznos. Növekvő ismereteink azonban fokozatosan rövidítette ezt a listát, míg a számuk gyakorlatilag nullára csökkent.
Például a fölsorolás valamikor olyan szerveket is magában foglalt, mint a mandula, a mellékvese, a vakbél, a farknyúlvány, a csecsemőmirigy és a többi, melyeket csökevényeknek tartottak – mindmegannyi „fölösleges poggyásznak”, melyet magunkkal hordozunk.
Figyeljünk föl azonban az 1966 novemberi Readers Digest jelentésére, melynek címe: „A haszontalan szervek, melyek egészségünket őrzik.” Ezt írja:
„Az orvosokat legalább kétezer éve zavarba ejtette a mellékvese szerepe. A mai orvosok úgy tekintették ezeket, mint haszontalan csökevény-szerveket, melyek elvesztették eredeti céljukat, ha egyeltalán volt valaha céljuk. Az évek folyamán azonban bebizonyítottak, hogy távolról sem haszontalanok, a mellékvesék valójában mester-mirigyek, melyek a betegségeknek való ellenállás rendszerét szabályozzák, azét a rendszerét, mely megóvja szervezetünket a betegségektől…
Nemrégi kísérletek arra a következtetésre vezették a kutatókat, hogy a vakbél, a mandula és mellékvese szintén szerepet játszik a test védelmében.”
Az Encyclopedia Britannica is kijelenti:
„Számos úgynevezett csökevény-szervről ma már tudják, hogy fontos szerepeket játszanak.”
A faroknyúlványt, mely néhány végcsigolyából áll, gyakran emlegetik, mint szerepet vesztett farok-maradványt. Ennek ellenére is a székelés izmának fontos támasztéka (ha eltávolítanák, nagyon megnehezítenék az székelést). Azonfelül támogatja a medence-üreget, fölülettel szolgál a nagy farizom rögzítéséhez, mely a csípőt nyújtja és forgatja, és a gerincvelőnek is védelemül és burokul szolgál. Továbbá, akinek eltávolították a faroknyúlványát, az soha többé nem tud kényelmesen ülni.
A vakbél talán az egyetlen szerv, mely még mindig a csökevény listán áll, bár a tudósok ebben sem biztosak többé. W. Strausz tanár állapítja meg, hogy „nincs többé ok, hogy csökevényes szervnek tekintsük.” Föl kell hívnunk a figyelmet arra, hogy a magasabb emberszabású majmoknak, a csimpánznak és gorillának is van vakbele, miközben közvetlen rokonaiknak, az alacsonyabb majmoknak nincs. Azután újra föltűnik a még alacsonyabb rendű emlősöknél, mint például az erszényes patkányoknál. Milyen magyarázatot találnak erre a fejlődéstanosok? Továbbá annak képtelensége, hogy csökevénynek nevezik a vakbelet, nyilvánvaló abból a tényből is, hogy a szerepe nem csupán az ember esetében ismeretlen, hanem minden más emlősnél, amelyiknél megvan. A mandulát valamikor magától értetődően eltávolították. Mára már azt tartják, hogy a mandula és vakbél eltávolítása csökkenti a Hodgkin betegséggel szembeni ellenállást (növekvő vérszegénység, megnövekedett máj).
Végül ezek az úgynevezett csökevényes szervek a világon semmit sem bizonyítanak a fejlődéstan mellett, mert még ha az ember vakbelének világosan körülírható szerepe is van, mégha az embernek teljesen munkaképes bölcsességfoga is lenne, és a többi, az ember akkor is ember lenne, még attól nem válna külön alapvető állatfajjá. Vak barlangi halak visszafejlődött látóidege némelyek által csökevényesnek tekinthető, ez mégsem segítség Darwin elmélete számára, mert a hal az hal, akár vak, akár lát. S az, hogy a csökevényes szervek egész kérdésének bármi fejlődéstani jelentősége lenne, nagyon bizonytalan kérdés, mikor megértjük, hogy mindenestől fogva hiányoznak a növényeknél. – Ha a növények egyszerűbb életformából fejlődtek volna ki, mért nincs nekik csökevény-emlékük, mint amilyen az állatoknak látszik lenni. Ne feledjük, hogy mégha meg is lehetne határoznunk, hogy egyik másik csökevény valamikor hasznos szervnek a maradványa, ez nem fejlődést támogató bizonyítékul szolgálna, hanem a visszafejlődés mellett, s így az ellenkező nézet bizonyítékául szolgálna. Valóban, a csökevény szervek jobban beillenek a visszafejlődés, mint a fejlődés lépéseibe, vagyis a fokozatos változásba és javulásba. Amire a fejlődésnek szüksége lenne, az a fejlődés különböző fokozatában levő kezdetleges, kezdődő szervekre, melyek a teljesen kialakult formájuk felé haladnak. Csakhát az ilyen reményteljes új szervek teljes hiánya még a leglelkesebb fejlődéstanos számára is leverő lehet.
A fejlődőfélben levő kezdetleges szervek hiánya akkora gondot, akkora fejfájást okoz a fejlődéstanosok számára, hogy alig-alig említik.
Darwin elismerte:
„Ha be lehetne bizonyítani, hogy bármilyen bonyolult élőlény létezett, mely semmiképpen sem jöhetett létre számos, egymást követő, enyhe változás által, akkor az elméletem teljesen széthullana.” S ebben az egyben teljesen igaza volt. Darwin elmélete ezen a ponton igenis darabokra hull.
Vegyünk példának olyan szervet, mint a szem. A szem roppant bonyolult szerv (gépezet) és megoldhatatlan kérdéseket állít a fejlődésesek elé. Maga Darwin mondta: „Olyat föltételeznünk, olyat képzelnünk, hogy a szem az összes, maga nemében páratlan szerkezetével, hogy különféle távolságokra állítsa be a látást, hogy más-más világosságot engedjen be, s a gömbi és szín helyesbítéssel ellátva, természetes kiválasztódással alakuljon ki, nyíltan bevallom, hogy ez a legnagyobb képtelenségnek tűnik.”
S más fejlődéstanos tudós is egyetért vele. Ernst Mayr tanár írja:
„Azt mégis el kell ismernünk, hogy jelentős hiszékenységet föltételez minden alap nélkül azt állítanunk, hogy olyan finoman kiegyensúlyozott rendszernek, mint például egyes érzékszerveink (gerincesek, emlősök szeme) … véletlen változások által tökéletesedhetne.”
G. G. Simpson harvardi egyetemi tanár kénytelen ugyanezt a következtetést levonni:
„A változások, csonkulások, torzulások világában a fejlődés nem csupán céltalan, irányvesztett is. Az olyan szerv eredete, mint például a szem teljesen véletlenül való kialakulása csaknem végtelenül valószínűtlennek tűnik.”
Ez az oka annak, hogy az amerikai élettantudós, Asa Gray 1860 áprilisában ezt írta Darwinnak:
„Emlékszem az időre, mikor ha a szem jutott eszembe, tetőtől talpig a hideg borzongatott.”
Nyilvánvaló, hogy nem ő volt az egyetlen fejlődéses, aki megborzongott erre a gondolatra. A kaliforniai egyetem (Berkeley) élettan tanára Dr. Garrett Hardin teszi föl a kérdést:
„Hogyan magyarázzuk meg az olyan bonyolult szerv véletlen kifejlődését, mint amilyen a szem?… Mégha a legparányibb része is rossz, ha a látóhártya hiányzik, a lencse homályos, vagy a távolságbeállítás hibás, akkor a szem képtelen fölismerhető képet alkotni, ezért hasznavehetetlen. Mivel vagy tökéletesnek, vagy tökéletesen hasznavehetetlennek, hogyan fejlődhetett volna ki apró, egymást követő, darwini lépések által?”
Hardint úgy látszik igen leterhelte a kérdés, mert később könyvében is visszatér erre.
„…A szem2…, az embereké, melyről Darwin nyíltan bevallotta, hogy súlyosan leterheli fejlődéselméletét. Olyan egyszerű elv, mint a természetes kiválasztódás, elegendő-e, hogy magyarázatul szolgáljon olyan bonyolult szervek kialakításához, mint a képeket fölépítő szem? A darwini fejlődés lépés lépés utáni folyamata képes lenne-e ilyen messzire juttatni az alkalmazkodást? Hozzáértő vélemények inogtak meg már ezen a ponton!”
Ezek a fejlődéstanos tudósok azért olyan nyíltak, mert nincs választásuk. Hogyan kezdheti el egy szem nélküli lény azt a szerintük millióéves munkatervet, hogy szemet fejlesszen ki, mely mindaddig hasznavehetetlen lenne, mig csak a millió év le nem pereg? Mért tartanák meg a kezdetleges szemet évmillióig, mielőtt működésképessé válna? (Mivel teljesnek kell lennie, mielőtt működni tudna, s félig kialakult, működésképtelen szervek hátrányosak lennének, ezért a természetes kiválasztódás kiküszöbölné őket.) Az olyan fejlődésben levő szerv, mint a szem, előnyös lehetne-e a létért való küzdelemben? S ha előnyös lenne, akkor mért nincs számos ilyen fejlődésben levő szervünk?
Tehát a csökevényes szervek érvének nincs bizonyító értéke. Ellenkezőleg. Maga az érv szorul bizonyításra.
A honlap szerkesztőjének megjegyzése:
1. 1895-ben Robert Wiedersheim anatómus több mint száz struktúrából álló listát állított össze a funkció nélküli testrészekből, illetve maradék funkcióval rendelkező, visszafejlődött szervekből.
A 2000-es évek körül kb. 180 maradvány szervet tartottak számon.
1998 elején szálltam be az eredetvitába, amikor elolvastam Dr. David Rosevear: Teremtéstudomány, MAKKA 1997. c. könyvét. 1988-ban az evolúciómodell biológiai szakaszának fő bizonyítéka a csökevényes szervek voltak. Egy bizonyos B. Gábor kétnaponta küldött nekem csökevényes szervekről 2-13 oldalas leírást, melyben részletezte, hogy milyen buta, stb. az, aki még mindig Isten tökéletes teremtésében hisz. B. Gábor vezére volt a magyar a csökevényes szervek evolúciós bizonyítékrendszer szerkesztésének és erőszakos terjesztésének. Mára B. Gábor „sehol sincs”. Ahogyan a csökevényes szervek megdönthetetlen evolúciós bizonyítékrendszere a természettudomány kukájába került, B. Gábor is úgy tűnt el az ismeretlenségben. Legyen B. Gábor csúfos megszégyenülése intő példa minden mai ateista, teista, evolucionista számára.
Amikor a mai B. Gáborok a teremtő Isten és a Biblia ellen hozzák fel az „éppen aktuális érveiket”, nyugodtan megvárom, míg ezen „érvek” is a természettudomány kukájában kötnek ki.
2. Szem
A szemnek 40-62 esetben kellett elméletben átváltoznia, fejlődéstani ugrást végrehajtania. Ez a szám még, olyan harcos ateistákat is megdöbbenti, mint Richard Dawkins.
Néhány cikk, amely a szemek különlegességével foglalkozik:
Döbbenetes felfedezés: távcsövekkel nézik a fésűkagylók a világot
Cause of Cambrian Explosion – Terrestrial or Cosmic?
A Kérdések a Kezdethez című könyv teljes egészben elolvasható.
Előző oldal:
Kérdések a Kezdethez: Hasznavehetetlen szervek?
Teljes Menü
- Nyitólap
- Természeti törvények
- Tudományágak
- Biológia
- Nyelvek
- Építészet
- Fizika
- Geológia
- EAH 8. Etika és erkölcsiség
- Informatika
- Kozmológia
- EAH 7. Kozmológia
- Maggie McKee: Bolygótudomány
- Titán, a Szaturnusz holdja nagyon fiatalnak tűnik
- Vernon Cupps interjú egy magfizikussal
- Longrich: Az evolúció azt tanítja nekünk, …
- Fiatal Világegyetem és Föld
- 10 érv a fiatal Föld mellett
- Távoli csillagok fénye
- Hat bizonyíték a fiatal Földre 2. (csill. geo)
- Érvek a fiatal Föld mellett
- Batten: 101 bizonyíték
- A Föld fiatal korát alátámasztó hat érv
- Egy felfúvódott galaxis ejti zavarba a tudósokat
- Genetika
- Evolúció bizonyítékai
- Bevezetés
- Ősleves
- Miller-Urey kísérletek hibái
- Miller-féle kísérletek
- Az élet eredetével kapcsolatos kérdésekre nincs válasz
- Hasznavehetetlen szervek?
- Peth: Csökevényes szervek
- Véletlen
- Kolrep: Idő és a véletlen
- Törzsfák
- Bojtosúszójú hal
- Dinoszaurusz lágyrészek
- Mikroszkóp kimutathat kollagént
- Az emlősök ősei nem úgy mozogtak, mint a mai gyíkok
- Igazság a neandervölgyi emberről
- Darwin végső cáfolata?
- “Szellem” ősök
- Gitt: Evolúció mozgatórugói
- Bohlin: Öt kritikus pont
- Roth: Mutáció
- Szedmák: Mutáció és az evolúció
- Önszervező anyag
- Roth: Szem és az evolúció
- Roth: Kövületek
- EAH 6. Radiometrikus kormeghatározás
- Makroevolúció hiányzó kis lépései
- Az evolúció hiányzó láncszemeiről
- Hogyan győzzünk meg egy biológust?
- Tervezettség
- Teremtés bizonyítékai
- Metamorfózis
- Az energia eredete
- Az információ eredete
- Kambriumkor
- Ádám-Éva
- Kuhn: Gomba
- Kuhn: Egy utópia vége
- Biológiai információ
- Kódolt nyelvi szerkezetek
- Rosevaer: Teremtés
- Repülés
- 50 tudós: Jones, biológus – Teremtett fajok
- Az emberi nyelv
- Geológiai leletek
- J. M.: Katasztrofizmus
- Baranyi: Gyors megkövesedés
- Roth: Időkérdés
- Világegyetem eredete
- Ajánló
- 50 tudós című könyv fejezetei
- Mi a megoldás?
- Egy kis matematika
- A sejt alkotóelemei
- Videók
- Hanganyagok
- Tanulmányok
- Cikkek
- Cikkek, írások
- Price: Dinoszaurusz-leletek
- Orchideák… bizonyíték
- A szem visszafelé irányít?
- A matematikusok és az evolúció
- Wistar Szimpózium
- Evolúció valószínűsége
- Hiányzó forgatókönyv
- Fejfájás az evolucionistáknak?
- 5 kérdés az evolucionistákhoz
- 15 kérdés az evolucionistákhoz
- Kaku: Bizonyíték
- Humphreys: A Neptunuszon túl
- Humphreys: Egyenetlenségek az Ősrobbanásban
- Humphreys: „Pioneer szabálytalanság”
- A madarak ősei…
- Morris: Pókháló
- DeYoung: A tudományos hitem
- Allan: Népesség genetika
- Huber: Elhagyott evolúció
- Genetika és epigenetika
- Újabb ajtó csukódott be az ateisták előtt
- A szív értelme
- A kambriumi probléma – 2018
- Az öntudat
- Észrevételek Francis Collins: Isten ábécéje könyvhöz
- Noé bárka projekt 2021-ben
- PDF fájlok
- Prezentációk
- Vezető tudósok
- Idézetek
- Honlapok
- Könyvek
- Legújabb bejegyzések